Biblioteka czynna w nowej lokalizacji: Zapraszamy
Bytów, ul. Wąska 12
Godziny pracy biblioteki:
poniedziałek - piątek
10.00 - 17.00
sobota
NIECZYNNE
Szczegółowe informacje o konkursie, regulamin oraz formularz zgłoszeniowy znajdują się na stronie konkursu: http://wielka-liga.pl/.
Regulamin dla szkół i przedszkoli: [zobacz]
Aktualna lista lektur: [zobacz]
Więcej informacji o XXVI Pomorskiej Wiośnie Literackiej [zobacz]
W rywalizacji o przejście do półfinału walczyły 4 drużyny z 3 szół.
Dziękujemy wszystkim uczestnikom, którzy podjęli wyzwanie i dotrwali do tego etapu. Uczniów wspierali nauczycie - koordynatorzy szkolni i biblioteczni, którym również bardzo dziękujemy. Podczas testu, nad prawidłowym przebiegiem czuwała komisja konkursowa, za poświęcony czas i pomoc dziękujemy paniom: Marioli Szemeli ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Bytowie i Sylwii Jankowskiej ze Szkoły Podstawowej nr 5 w Bytowie.
Podziękowania za wsparcie rzeczowe kierujemy do Starosty Powiatu Bytowskiego, Burmistrza Bytowa i Agencji Kreatywnej KORTFOLIO
Wynki etapu powiatowego IV Wielkiej Ligi Czytelników:
Powiat: bytowski, Klasy 1-4, 28.02.2019 r.
[zobacz]
Powiat: bytowski, Klasy 5-8, 28.02.2019 r.
[zobacz]
uczniów szkół podstawowych kl.VI - VIII, III gimnazjum oraz szkół ponadgimnazjalnych do udziału w II Wojewódzkim Konkursie Czytelniczym - "Czy znasz twórczość Pauliny Hendel?"
Warunkiem uczestnictwa jest zgłoszenie mailowe przez nauczyciela bibliotekarza udziału szkoły na adres biblioteki pedagogicznej będącej koordynatorem etapu rejonowego konkursu z dopiskiem "II Wojewódzki Konkurs Czytelniczy" w terminie do 28 lutego 2019 r.
Informacji na temat konkursu udzielamy mailowo: filia.bytow@pbw.slupsk.pl
lub telefonicznie: 59 822 20 10.
W związku z terminami egzaminów:
gimn. 10 - 12 kwietnia oraz klas ósmych 15-17 kwietnia II i III etap Konkursu - "Czy znasz twórczość Pauliny Hendel?" ulegają zmianie.
I etap pozostaje bez zmian. II etap odbędzie się 2 kwietnia zaś III etap 5 kwietnia.
Regulamin konkursu:
[pobierz]
Załączniki do regulaminu:
Zał. nr 1 - koordynatorzy etapu rejonowego
[pobierz]
Zał. nr 2 - karta zgłoszenie do konkursu
[pobierz]
Zał. nr 3 - zgoda na wykorzystanie wizerunku dziecka/ucznia
[pobierz]
Zał. nr 4 - zgoda rodzica/opiekuna prawnego
[pobierz]
Rozpoczynamy VI edycję Pomorskiego Konkursu Literackiego dla Nauczycieli. Zapraszamy do udziału.
Kontakt:
Jolanta Betkowska, koordynator konkursu, j.betkowska@pbw.slupsk.pl,
tel. 59 840 26 60
Regulamin konkursu:
[pobierz]
Załączniki do regulaminu:
Zał. nr 1 - oświadczenia
[pobierz]
Zał. nr 2 - karta zgłoszenia pracy poetyckiej/prozatorskiej
[pobierz]
Dnia 18.06.2018 r. został uroczyście odsłonięty mural na ścianie w holu szkolnym Liceum Ogólnokształcącego w Bytowie.
Spotkanie jest zwieńczeniem realizacji Programu Profilaktycznego "DOPALACZE - ZAGROŻENIE ZDROWIA I ŻYCIA", który został opracowany przez panią Marzenę Lewandowską, która pracuje w bytowskiej filii PBW w Słupsku.
Program został zrealizowany w ramach wspomagania pracy szkół i placówek.
Założenia programu profilaktycznego wpisały się w kierunki realizacji polityki oświatowej państwa na rok szkolny 2017/2018, ze szczególnym uwzględnieniem obszaru działań mających na celu wzmacnianie wychowawczej roli szkoły.
Program został skierowany do uczniów szkół ponadgimnazjalnych, przebywających w Internacie przy LO.
Udział młodzieży był dobrowolny, a wszystkie działania miały miejsce w czasie wolnym od zajęć szkolnym w świetlicy internatu.
Więcej...
Jak każdego roku wśród zaproszonych GOŚCI pojawili się wybitni autorzy, którzy w dniach 21-25 maja spotkali się aż 60 razy z miłośnikami literatury.
Nasze miasto odwiedziła pani Wioletta Piasecka.
Spotkania odbyły sie w trzech placówkach:
24.05 - Przedszkole Nr 2 Bytów g. 9.00
24.05 - Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy Bytow g. 10.30
24.05 - Szkoła Podstawowa Nr 5 Bytów g. 13.00 - podsumowanie Konkursu "I Ty możesz zostać Andersenem".
Spotkania dostarczyły młodym czytelnikom wielu wrażeń i dużo radości. Opowieści biograficzne poruszały serca wszystkich obecnych na spotkaniu.
Więcej...
Zadaniem jest przygotowanie prezentacji multimedialnej przedstawiającej postać związanego z Pomorzem bohatera, który był zaangażowany w działania prowadzące do odzyskania przez Polskę niepodległości oraz powrotu Polski na Pomorze.
Udział uczniów w konkursie zgłaszają szkoły do 25 maja 2018 r.
Zgłoszenia 3-osobowych zespołów do 25 maja 2018 r. przyjmuje Pomorska Akademia Działania, natomiast termin na wykonanie prezentacji mija 30 czerwca 2018 r.
Konkurs realizowany będzie w dwóch etapach: powiatowym i regionalnym.
Więcej informacji o konkursie
Szczegóły dotyczące Konkursu udostępnione są na stronie Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego:
[zobacz]
Pomorska Wiosna Literacka jest cyklem spotkań autorskich, kierowanych do dzieci, młodzieży, nauczycieli, bibliotekarzy i wychowawców Słupska i regionu. Od ponad dwudziestu lat wpisana do kanonu imprez kulturalnych odbywających się w naszym regionie, aktywnie promuje czytelnictwo i piękną, wartościową literaturę.
W tym roku, w dniach 21-25 maja 2018 r. po raz dwudziesty piąty organizujemy spotkania autorskie ze znanymi literatami z kraju i regionu.
Zaprosiliśmy: Pawła Beręsewicza, Barbarę Ciwoniuk, Ewę Chotomską, Barbarę Gawryluk, Barbarę Kosmowską, Grzegorza Leszczyńskiego, Agatę Marzec, Jolantę Nitkowską-Węglarz, Daniela Odiję, Michała Ogórka, Marcina Pałasza, Wiolettę Piasecką
Więcej informacji o Jubileuszowej XXV PWL [zobacz]W programie:
Serdecznie zapraszamy wcześniej zgłoszonych laureatów szkolnej edycji konkursu czytelniczego (wraz z opiekunem) na uroczyste podsumowanie oraz laureatów konkursu plastycznego (wyniki w załączniku [pobierz]
Współorganizacja i wsparcie konkursu:Jury konkursu w składzie:
red. Jolanta Nitkowska - Węglarz,
red. Zbigniew Babiarz Zych, prof. Sławomir Rzepczyński i przedstawiciel organizatora Jolanta Betkowska postanowiło przyznać następujące nagrody:
Laureatom serdecznie gratulujemy!
Na konferencji zorganizowanej w ramach projektu Zdolni z Pomorza przez Samorząd Województwa Pomorskiego, Pedagogiczną Bibliotekę Wojewódzką w Gdańsku oraz Politechnikę Gdańską młodzi uzdolnieni ludzie z całego województwa mogli zaprezentować swoją wiedzę i wymienić się poglądami na temat sztucznej inteligencji, jej możliwości i roli w różnych dziedzinach życia.
W pięciu panelach dyskusyjnych z przedmiotów: biologia, chemia, fizyka, informatyka i kompetencje społeczne wystąpiło 35 prelegentów.
Uczniowie przedstawiali przykłady wykorzystania sztucznej inteligencji w różnych dziedzinach nauk.
Program konferencji [zobacz]
Więcej informacji z przebiegu konferencji [zobacz]
Dzięki naszej bibliotece masz dostęp online do wybranych publikacji specjalistycznych, naukowych, popularnonaukowych i beletrystycznych w języku polskim, które znajdują się na platformie IBUK Libra - http://libra.ibuk.pl.
Aktualnie to już ponad 1460 pozycji.
Korzystanie z systemu IBUK Libra wymaga zarejestrowania się w systemie za pomocą unikatowego kodu PIN. (instrukcja rejestracji)
IBUK Libra to przyjemność czytania:
W tym roku swoją wiedzę ze znajomości twórczości Barbary Kosmowskiej sprawdzą uczniowie klas IV - VII.
Dodatkowym elementem tegorocznej edycji jest Konkurs Plastyczny, skierowany do wszystkich uczniów szkół podstawowych i gimnazjum.
Regulamin konkursu:
[pobierz]
Załącznik nr 1,2 - Zgłoszenie udziału w konkursie:
[pobierz]
Załącznik nr 3 - Zgoda na wykorzystanie wizerunku:
[pobierz]
VI Ogólnopolska Konferencja Naukowa zorganizowana z okazji 100 rocznicy powstania Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich pod hasłem
"Ekologia informacji a zasoby informacyjne w bibliotekach i cyberprzestrzeni - W stulecie powstania SBP". odbędzie się 29 września 2017 r. w Auli Akademii Pomorskiej w Słupsku, przy ul. Bohaterów Westerplatte 64.
Zapraszamy nauczycieli, bibliotekarzy, pracowników naukowych oraz wszystkie osoby zainteresowane powyższą problematyką.
Udział w konferencji jest bezpłatny.
Przekonaj się, jak dobrze znasz "WESELE" Stanisława Wyspiańskiego.
Podczas wydarzeń lekarze będą udzielać konsultacji dermatologicznych - badać znamiona, pielęgniarki zmierzą ciśnienie, poziom cukru, cholesterolu oraz określą BMI.
Oprócz tego odbędą się szkolenia i pokazy zespołu ratownictwa medycznego oraz instruktaż Nordic Walking.
W tegorocznym naborze, który trwał od 3 kwietnia do 23 czerwca do Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Gdańsku, odpowiedzialnej w imieniu Marszałka Województwa Pomorskiego za organizację konkursu, nadesłano 37 wniosków. Wyłonienie zwycięzcy i wyróżnionych osób odbędzie się w drugiej połowie września, natomiast uroczyste nadanie tytułu Nauczyciela Pomorza oraz wręczenie nagród będzie miało miejsce podczas VI Forum Pomorskiej Edukacji.
Do udziału w konkursie można było zgłaszać kandydatury pedagogów i wychowawców wszechstronnie kształtujących osobowość młodych obywateli naszego regionu.
Spośród zgłoszonych nauczycieli Komisja Konkursowa zarekomenduje dziesięciu kandydatów do tytułu, z których zostanie wybranych pięciu laureatów. Jeden z nich otrzyma tytuł Nauczyciela Pomorza Roku 2017 oraz statuetkę, zaś czterej pozostali - wyróżnienia. Ponadto laureaci otrzymają nagrody pieniężne.
Szczegóły dotyczące obchodów Święta Pułku na stronie organizatora: [zobacz]
Pomorska Wiosna Literacka jest cyklem spotkań autorskich, kierowanych do dzieci, młodzieży, nauczycieli, bibliotekarzy i wychowawców Słupska i regionu. Od ponad dwudziestu lat wpisana do kanonu imprez kulturalnych odbywających się w naszym regionie, aktywnie promuje czytelnictwo i piękną, wartościową literaturę.
W tym roku, w dniach 22-26 maja 2017 r. po raz dwudziesty czwarty organizujemy spotkania autorskie ze znanymi literatami z kraju i regionu.
Zaprosiliśmy: Barbarę Ciwoniuk, Paulinę Hendel, Jolantę Nitkowską-Węglarz, Joannę Olech, Wiolettę Piasecką, Grzegorza Kasdepke, Daniela Odiję oraz Tomasza Samojlika
Więcej informacji o XXIV PWL [zobacz]17 marca od godziny 2000 w Zespole Szkół Ogólnokształcących czekać będą liczne atrakcje przygotowane przez nauczycieli i uczniów bytowskich placówek.
Nasza Biblioteka przygotowała stoisko pod hasłem "Tajemnice mózgu".
Szczegóły na plakacie.
Serdecznie zapraszamy młodszych i starszych do zabawy!
do wzięcia udziału w konkursie na prezentację multimedialną pod tytułem "Rzeka Wisła - bogactwo Polski".
Celem konkursu jest włączenie się dzieci i młodzieży w obchody Roku Rzeki Wisły 2017 oraz przybliżenie naturalnego i historyczno-kulturowego dziedzictwa Polski.
Termin składania prac: od 10 lutego do 31 marca 2017 r.
Miejsce składania prac: Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka w Gdańsku (sekretariat),
80-401 Gdańsk, al.Gen. J. Hallera 14
W związku z obchodzonym obecnie Rokiem Rzeki Wisły na prośbę Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego zamieszczamy link z materiałem do wykorzystania przez nauczycieli pomorskich szkół opracowany przez dr hab. Joannę Angiel z Uniwersytetu Warszawskiego.
Niekonwencjonalne godziny wychowawcze dla ponad 120 osobowej grupy młodzieży odbyły się w ramach wychowania do wartości w ZSP w Bytowie. Spotkania poprowadził pedagog Przemysław Kaca, pomysłodawca projektu "Hip-Hop Drugą Szansą" i autor książki "Hip-Hop jako narzędzie resocjalizacji młodzieży".
Więcej
Filmy, muzyka, książki, gry i archiwalia - 1000 utworów w cyfrowej wersji można znaleźć na instalacjach Kultury Na Widoku. Projekt jest dostępny do 9 października w całej Polsce. W tym roku oprócz instalacji, plakatów i strony internetowej pojawią się także citylighty na przystankach komunikacji miejskiej. Do dyspozycji użytkowników będą tysiące plakatów w szkołach, bibliotekach i urzędach w niewielkich miejscowościach na terenie całej Polski, które często mają ograniczony dostęp do kultury. W tym roku nowością są wirtualne spacery po muzeach świata. Projekt wpisuje się również w promocję czytelnictwa, podkreślając wagę literatury w naszym życiu kulturalnym.
Dzięki dostępnym w naszej Bibliotece plakatom Kultury Na Widoku można podobnie jak z multimedialnych regałów pozyskiwać udostępniane utwory. Na plakatach znajduje się kilkadziesiąt utworów dostępnych poprzez kody QR i linki. Można z nich korzystać przy użyciu Internetu z własnego telefonu, tabletu lub komputera i poznawać bogactwo legalnych źródeł w sieci. Po wpisaniu podanego linku w przeglądarkę lub zeskanowaniu kodu QR, użytkownik, w prostych etapach, uzyska dostęp do wybranego utworu.
Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka w Gdańsku oraz Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka w Słupsku zapraszają młodzież ze szkół ponadgimnazjalnych do udziału w konkursie artystycznym Literackie Krajobrazy Pomorza: Ludzie Pomorza.
Celem konkursu jest zacieśnienie więzi uczniów z regionem, poprzez poznanie wybitnych postaci Pomorza oraz artystyczną interpretację ich życia i działalności. Konkurs nawiązuje do podstawowych założeń ogłoszonego w 2016 roku przez Sejmik Województwa Pomorskiego Roku Pomorskiej Wspólnoty Obywatelskiej.
Więcej
Tematyka "nocy" w naszej placówce była zainspirowana 670 rocznicą nadania praw miejskich dla Bytowa.
Więcej
Zwieńczeniem tegorocznej pracy sieci bibliotek szkolnych, która działa przy naszej filii, było spotkanie autorskie z Barbarą Ciwoniuk. Do udziału w tym wydarzeniu zaprosiliśmy także bibliotekarki i bibliotekarzy Biblioteki Miejskiej w Bytowie oraz bibliotek regionu bytowskiego.
Głównym tematem spotkania była popularyzacja czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży. To zagadnienie towarzyszyło nam przez cały rok szkolny 2015/16 wpisując się w realizację kierunków polityki oświatowej.
Więcej
Nabór wniosków do konkursu "Nauczyciel Pomorza", ogłoszonego przez Marszałka Województwa Pomorskiego, został zakończony.
Lista wyłonionych pedagogów i wychowawców zostanie ogłoszona we wrześniu.
Uroczyste nadanie tytułu "Nauczyciel Pomorza Roku 2016" oraz wręczenie nagród laureatom
Konkursu nastapi podczas V Forum Pomorskiej Edukacji.
Szczegółowe informacje - na stronie Departamentu Edukacji i Sportu Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego:
http://des.pomorskie.eu/nauczycielpomorza
Budowanie systemu wsparcia placówek oświatowych opiera się między innymi na upowszechnianiu i wykorzystywaniu nowoczesnych technologii informacyjno-komunikacyjnych w procesie edukacji uczniów i nauczycieli.
W ramach działającej przy bibliotece Sieci współpracy i samokształcenia nauczycieli-bibliotekarzy powiatu bytowskiego organizujemy dla nich szkolenia w zakresie nabywania umiejętności korzystania z platform edukacyjnych i aktywnego w nich uczestnictwa, obsługi programów komputerowych niezbędnych w codziennej pracy biblioteki szkolnej.
Więcej
Zainicjowane i współorganizowane przez nas spotkania poprowadzili eksperci z zakresu edukacji i profilaktyki cyberprzemocy, doradcy Rzecznika Praw Dziecka: dr Anna Andrzejewska i prof. dr hab. Józef Bednarek.
Wzmocnienie bezpieczeństwa dzieci i młodzieży jest jednym z tegorocznych kierunków realizacji polityki oświatowej państwa, ustalonych przez Ministra Edukacji Narodowej.
Więcej
Targi skierowane były głównie do uczniów gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych, którzy w najbliższym czasie będą dokonywać wyborów związanych z dalszą ścieżką kształcenia lub podejmować pracę.
Więcej
Stanowisko Pomorskiej Rady Oświatowej w sprawie wprowadzonych i planowanych zmian w systemie oświaty oraz harmonogramu ich wdrażania
Pełny tekst:
[pobierz]
Sejmik Województwa Pomorskiego uchwalił rok 2016 Rokiem Pomorskiej Wspólnoty Obywatelskiej.
Z uzasadnienia do uchwały: "Ogłaszając rok 2016 - Rokiem Pomorskiej Wspólnoty Obywatelskiej" - pragniemy zwrócić uwagę na potrzebę ciągłego budowania i umacniania wspólnoty regionalnej, którą łączyłoby nie tylko zamieszkiwanie terytorium tej samej jednostki administracyjnej, ale także współpraca i współodpowiedzialność za Pomorze stające "twarzą ku przyszłości".
Chcemy wzmacniać związek emocjonalny Pomorzanina (świadomego swoich moralnych praw i obowiązków obywatela) z regionem w którym żyje."
Pełny tekst uchwały:
http://www.bip.pomorskie.eu/Article/get/id,54731.html
17 marca w spotkaniu "Bezpieczny e-konsument" uczestniczyło ponad czterdziestu uczniów I LO w Bytowie. Dodatkowo siedzibę biblioteki w ciągu tygodnia trwania akcji odwiedziło sporo osób zainteresowanych zgłębieniem wiedzy na temat dokonywania bezpiecznych e-zakupów. Uczestnicy dowiedzieli się m.in., jakie prawa przysługują kupującym w Internecie czy jak bezpiecznie płacić za zakupy w sieci. Wzięli również udział w akcji w mediach społecznościowych.
Już po raz VI zorganizowaliśmy Akcję dobroczynną "Dzieci - dzieciom", która polega na pisaniu listów do chorych. W tym roku powstała rekordowa ilość - 165 listów!
Druga akcja, to zbiórka książek dla świetlicy szpitalnej organizowana w ramach ogólnopolskiej kampanii "Zaczytani".
Więcej
Konkurs już po raz trzeci odbył się pod honorowym patronatem Starosty Powiatu Bytowskiego, który także udzielił wsparcia finansowego. Stowarzyszenie Edukacyjne VOLUMIN przekazało środki na zakup książek, natomiast o oprawę graficzną zadbała Agencja reklamowo-wydawnicza Kortfolio, która ufundowała wszystkim uczestnikom zakładki do książek z "misją czytelniczą".
W konkursie wzięły udział 22 szkoły z powiatu bytowskiego, które reprezentowało łącznie 70 uczestników.
Więcej
Kolejnym działaniem w tym zakresie było szkolenie dla nauczycieli - bibliotekarzy i pedagogów Bezpieczny Internet : w domu i w szkole, które odbyło się 23 listopada 2015 roku w Sali audytoryjnej przy I LO w Bytowie. Szkolenie zostało zorganizowane we współpracy z naszą placówką, a przeprowadziła je Joanna Hanasko - Trener Bezpiecznego Internetu, w ramach akcji edukacyjnej zorganizowanej przez Fundację Odkrywców Innowacji.
Szkolenie miało na celu podniesienie świadomości na temat zagrożeń występujących w cyberprzestrzeni, przeciwdziałanie tego rodzaju zagrożeniom oraz promowanie świadomego i bezpiecznego korzystania z Internetu. Na szkoleniu został również przedstawiony Standard bezpieczeństwa on-line placówek oświatowych, efekt prac zespołu ekspertów Naukowej i Akademickiej Sieci Komputerowej oraz Wyższej Szkoły Pedagogicznej im. Janusza Korczaka w Warszawie, które były realizowane w ramach projektu Działania na rzecz bezpiecznego Internetu
Paulina Hendel jest autorką postapokaliptycznej trylogii "Zapomniana Księga". Pochodzi z Miastka, jest absolwentką tamtejszego Liceum Ogólnokształcącego. Ukończyła filologię angielską na Uniwersytecie Gdańskim. Od kilku lat pisze opowiadania do prasy kobiecej.
Więcej
Więcej
Aby otrzymać PIN wystarczy spełnić tylko trzy warunki: