Człowiek, który zmienił myślenie o umyśle

DVD 3419 Człowiek, który zmienił myślenie o umyśle,
           reż. Karol Jałochowski, Polityka, 2015 (45’)
 
Myśląc o umyśle, zastanawiając się nad istotą świadomości, pytając o to, ile wolności jest w wolnej woli, wszyscy myślimy Danielem Dennettem.
Zamiast przestawać z kolegami uprawiającymi filozofię umysłu zza biurka Dennett uparcie pobierał nauki od zaprzyjaźnionych ewolucjonistów, mikrobiologów, kognitywistów oraz specjalistów w dziedzinie nauk o komputerach, którzy znacznie więcej czasu niż w bibliotekach spędzali w laboratoriach lub pisząc własny kod. Zamiast też używać hermetycznych idiolektów filozofii formułował swoje przemyślenia Dennett w języku potocznym, kierując swoje książki jednocześnie do niemających wówczas części wspólnej środowisk filozofów i szeroko rozumianych przyrodników.
Poddawał swoje tezy weryfikacji doświadczalnej. Dane z doświadczeń przekładał natomiast na koncepcje funkcjonowania umysłu.
(...)Dennett jest jednym z najbardziej godnych uwagi, wszechstronnych i bezkompromisowych żyjących filozofów umysłu, z pasją kładącym nacisk na empiryczny i racjonalny charakter uprawianej przez niego dziedziny.
Mgłę niejasnych pojęć klasycznej filozofii, takich jak wolna wola czy świadomość, należy raz na zawsze rozwiać, twierdzi, a filozofię utwardzić metodami zaczerpniętymi z nauk ścisłych i komputerowych.(...)