Daniel Odija

Daniel Odija
 
(Ur. 1974) – prozaik, dziennikarz, animator kultury. Za swoją twórczość literacką wielokrotnie nagradzany. Autor zbioru opowiadań Szklana huta (2005) i Przezroczyste głowy (2018) oraz powieści Ulica (2001), Tartak (2005), Niech to nie będzie sen (2008) i Kronika umarłych (2010). Tartak i Kronika umarłych były m.in. nominowane do Literackiej Nagrody NIKE.
 
Odija jest także autorem słuchowisk, komentarzy do filmów dokumentalnych, libretta do baletu „Sny o wolności” oraz współscenarzystą krótkometrażowego filmu fabularnego „Basia z Podlasia”, który otrzymał nagrodę publiczności na festiwalu T-Mobile Nowe Horyzonty 2011. Na podstawie jego twórczości były wystawiane sztuki teatralne: "Tartak" w reż. Agnieszki Olsten oraz "Ulica" w reż. Iwo Vedrala. W 2017 ukazał się komiks, pt. "Stolp" we współpracy z rysownikiem Wojciechem Stefańcem, który rozpoczyna tzw. "Tetralogię Bardo". 
 
Jego opowiadania zostały przetłumaczone na kilkanaście języków, a powieści ukazały się w przekładzie na język francuski, niemiecki, ukraiński i macedoński.