Drodzy Czytelnicy,

Z ogromnym smutkiem przyjęliśmy wiadomość o śmierci Pani Wandy Chotomskiej. Czujemy się mocno związani z tą Wspaniałą Poetką, niekwestionowaną Pierwszą Damą współczesnej twórczości poetyckiej dla dzieci, poprzez Jej częstą obecność w Słupsku w ostatnich dwudziestu pięciu latach. Gościliśmy Panią Wandę w Słupsku, w szkołach i bibliotekach naszego miasta i regionu, a tysiące dzieciaków (teraz już często dorosłych) poznało ją osobiście dzięki spotkaniom autorskim organizowanym przez Pedagogiczną Bibliotekę Wojewódzką w Słupsku w ramach Pomorskiej (dawniej: Słupskiej) Wiosny Literackiej, których była najwspanialszym i najbardziej wyczekiwanym Gościem. Setki, jeśli nie tysiące, książek autorstwa Pani Wandy Chotomskiej z Jej nietuzinkowymi, niepowtarzalnymi i niepowtarzającymi się nigdy, wierszowanymi osobistymi autografami znajduje się na pewno dziś w bibliotekach pomorskich domów i szkół.

Panią Wandę Chotomską gościliśmy siedemnastokrotnie, począwszy od 1993 do 2010 roku. To było w sumie 17 Słupskich (dziś Pomorskich) Wiosen Literackich, w czasie których odbyło się ok.160 spotkań autorskich z Poetką (ponad 70 w Słupsku i ponad 80 w regionie).  Każde spotkanie wiązało się z obecnością kilkudziesięciorga (co najmniej!) dzieci rozmawiających z Panią Wandą. Niełatwo dokładnie wszystko przeliczyć, ale nie pomylę się wiele, gdy ocenię liczbę bawiących się i uczących z Panią Wandą dzieciaków na kilkanaście tysięcy (może nawet 20 tysięcy, a może i więcej!;).

Poza Słupskiem i słupskimi szkołami, Pani Wanda Chotomska odwiedziła 87 miejscowości w regionie pomorskim (od Jastarni po Człuchów), a w tych miejscowościach szkoły, przedszkola, biblioteki gminne i miejskie, kluby czytelnicze i świetlice. W każdym miejscu pozostawiła po spotkaniach niezapomniane wrażenia. Dzieliła się fragmentami swojej wielobarwnej twórczości i nietuzinkowej fantazji. Zadziwiała niespożytą energią i ogromnym zaangażowaniem w kreowaniu dziecięcej wyobraźni. Zarażała młodych ludzi pasją czytelniczą. Inspirowała do wyrażania myśli własnymi słowami, zwracając uwagę na szacunek dla polskiego języka, zachęcając jednocześnie do entuzjastycznej zabawy nim i barwnego wyrażania swoich emocji. Zostawiała uczniów i nauczycieli z ogromnymi dawkami pozytywnej energii.

Niektóre szkoły Pani Wanda odwiedzała wielokrotnie, a Jej spotkania wywarły tak szczególny wpływ na szkolną społeczność, że postanowiono uhonorować poetkę nadaniem Jej imienia bibliotece szkolnej Zespołu Szkół nr 3 w Lęborku, w 2000 roku. Z kolei w 2003 roku nadano imię Wandy Chotomskiej Szkole Podstawowej w Domaradzu.

Wiosenny Słupsk każdego roku kojarzył się z barwną postacią Wandy Chotomskiej i przygotowaniami do spotkań z Nią. Czytano wiersze, organizowano wszelkiej maści konkursy opierające się o Jej twórczość, przygotowywano przedstawienia, organizowano zabawy i z wielomiesięcznym wyprzedzeniem rezerwowano spotkania autorskie w Pedagogicznej Bibliotece Wojewódzkiej w Słupsku, która była organizatorem wydarzeń z udziałem Poetki. Kulturalny Słupsk wiosenny nieodwołalnie kojarzył się z Wandą Chotomską. Poznały ją pomorskie przedszkolaki, uczniowie, nauczyciele, bibliotekarze, dyrektorzy i włodarze miasta. Doceniając kulturotwórczą i edukacyjną działalność Pani Wandy Chotomskiej w 2003 r. postanowiono uhonorować Poetkę tytułem Honorowego Obywatela Miasta Słupska.

Ze względu na stan zdrowia poetki, Pomorskie Wiosny Literackie od 2010 roku odbywały się bez udziału osobistego Pani Wandy. Niejednokrotnie gościem Wiosny była za to córka Pani Wandy, Ewa Chotomska, zachęcając dzieci do czytania i poznawania rodzimej literatury i ćwicząc z nimi wyobraźnię w oparciu o własną twórczość artystyczną i literacką, ale także przekazując ciepłe myśli i  słowa (a także kolejne książki z autografami), zawsze pamiętającej o Wiośnie Literackiej Pani Wandy Chotomskiej.

Do widzenia Pani Wando! Patronuje Pani naszym literackim inicjatywom od dwudziestu pięciu lat… i to się nie zmienia. Będziemy tęsknić

 

 

 

 

 

Zobacz również

Wyszukaj na stronie

Anuluj wyszukiwanie