W realu i w sieci: edukacja medialna dla uczniów klas 4-6 SP

   DVD 3508 W realu i w sieci: edukacja medialna dla uczniów klas 4-6 SP,
reż. Dariusz Regucki, Wydawnictwo Rubikon, 2020 (22’8”)
 
   1. Padłeś? Powstań! (3’13”)
   W życiu każdemu zdarzają się jakieś niepowodzenia, porażki, upadki. Niejednokrotnie
   „podcinają skrzydła” i zniechęcają do podjęcia kolejnej próby. Często rodzice zastanawiają się,
   czy wystarczająco wspierają swoje dziecko, zwłaszcza wówczas, gdy nie odnosi ono
   spodziewanych sukcesów. Okazanie dziecku takiego wsparcia jest nieocenione i bywa
   wystarczającą siłą, by się podnieść z upadku i podjąć kolejną próbę.
 
2. Pasja i bierność (5’14”)
Dzieci, dla których telefon staje się jedynym komunikatorem ze światem, przestają się interesować realnym otoczeniem. Bez żadnej alternatywy tkwią w telefonach, tracąc radość życia. Nie rozwijają żadnych pasji i stają się biernymi odbiorcami wirtualnej rzeczywistości. Film bardzo subtelnie, ale i jednoznacznie ujawnia te problemy.
 
3. Przecież się nie rozdwoję (4’13’)
Jakże często doświadczamy, że w natłoku zajęć nie dość poświęcamy uwagi drugiemu – nie zauważamy jego potrzeb i oczekiwań, jak też zdarza się nam nie dostrzegać jego trudu. Film bazując na codziennej sytuacji życia rodzinnego, przedstawia tę kwestię i skłania do refleksji.
 
4. Hejt (5’08”)
Obrażanie, wyzwiska, niewybredne żarty stają się coraz częściej obecne w wirtualnej przestrzeni. W wielu wypadkach autorzy tego typu wpisów nie zdają sobie sprawy z „siły rażenia”, póki sami nie staną się obiektem hejtu. Wówczas doświadczają, jak bardzo rani czytanie o sobie takich rzeczy. Sprzeczka między rodzeństwem staje się okazją do zrozumienia konsekwencji mówienia krzywdzących słów, zwłaszcza, jeśli się je przekaże przez telefon czy Internet.
 
5. Trzy sekundy (5’19”)
Pułapki, jakie czyhają w telewizji i Internecie sprawiają, że łatwo dajemy się wciągnąć. I często nie potrafimy z nich zrezygnować, a przecież człowiek powinien kierować się rozumem. Ważna jest nasza reakcja w pierwszych trzech sekundach, szczególnie wtedy, gdy natrafimy na pornografię