XII Bałtycki Festiwal Nauki odbędzie się w dniach od 20 (wtorek) do 25 (niedziela) maja 2014 roku.

2014.03.24

Zaproszenie do XII BFN

W ramach XII Bałtyckiego Festiwalu Nauki Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka w Słupsku zaprasza na imprezy:

21.05.2014 godz. 900

Projekcja filmowa:

Historia świata. Epoka przemysłowa.

Film ukazuje czasy, w których postęp ruszył pełną parą. Brytyjska rewolucja przemysłowa dała ludzkości kolej. Mogąc szybciej podróżować, więcej zdobywać, człowiek zapragnął polepszyć swoje życie. Ale miało to też swoje koszty. Poznamy historię chińskich wojen opiumowych, próby zmiany porządku w Rosji, wojny secesyjne w Ameryce, historię walk ostatnich samurajów. Powstanie maszyn i broni pośrednio doprowadziło też do wojny totalnej - pierwszej wojny światowej.

Liczba osób: klasa szkolna
Rezerwacja: 59 842 35 64         

22.05.2014 godz. 900

Projekcja filmowa:

Historia świata. Epoka ekstremów.

Pierwsza wojna światowa była wydarzeniem koszmarnym i traumatycznym. Wydawałoby się, że człowiek nigdy nie zechce go powtórzyć. A jednak na zgliszczach starego świata zaczęły rodzić się nowe dyktatury. W filmie historia Adolfa Hitlera, Józefa Stalina i wojny, która pochłonęła miliony istnień ludzkich. Opowieść o bombie, która miała tę wojnę zakończyć, ale sprawiła, że na kilka dziesięcioleci świat zamarł, obserwując napięcia między kapitalizmem i komunizmem - zimną wojnę. Zobaczymy też starcie dwóch innych potęg - ludzkiego umysłu i mocy przeliczeniowej komputera.

Liczba osób: klasa szkolna
Rezerwacja: 59 842 35 64         

22.05.2014 godz. 1400

Warsztaty dla nauczycieli i bibliotekarzy:

„Warsztaty bajkoopowiadania. Tajemnicze kamishibai”.
Warsztaty dla nauczycieli i bibliotekarzy.

Kamishibai to tradycyjna japońska sztuka opowiadania historii za pomocą obrazków, ilustracji wykonanych na kartonowych planszach wsuwanych do małego drewnianego parawanu nazywanego butai. Kamishibai można porównać do teatru marionetkowego, w którym miejsce marionetek zajmują ilustracje.

Przedstawienia kamishibai mogą mieć miejsce zarówno w domu jak i w bibliotece, w księgarni, czy szpitalu, w salach przedszkolnych lub w plenerze. Na Zachodzie w dużej mierze ta forma aktywności wykorzystywana jest w przedszkolach i szkołach i spełnia funkcję pomocy dydaktycznej. Kamishibai jest bowiem skutecznym narzędziem w procesie alfabetyzacji, nauki opowiadania, nauki czytania na głos, rysowania i pisania opowiadań przez dzieci. Dla najmłodszych jest to często pierwsze zetknięcie się ze sztuką teatralną, w której mogą brać udział zarówno jako widzowie, jak i narratorzy czy autorzy. Mini spektakle teatralne rozwijają wyobraźnię, bawią i jednocześnie uczą. Kamishibai jest również wykorzystywany przez profesjonalne teatry i łączony z teatrem tradycyjnym lub teatrem cieni.

Liczba osób: 20 osób
Zgłoszenia: 59 842 35 64         

 

 

Instytucje uczestniczące w XII Bałtyckim Festiwalu Nauki i ich koordynatorzy